Çarşamba, Aralık 15, 2010

Birdirbir; iktidar yerin dibine gir


Görüldü ki öğrenci eylemlerine kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek. Mesajı zaten bugün Tayip Erdoğan ODTÜ’ye giderek verdi. Herkes biliyor yumurtanın orada hazır olacağını, kendisi bilmiyor mu? Kahveden adam toplar gibi polisleri toplayıp gelmiş işte, “çıksınlar bakalım karşımıza” diyerek. Zaten polislerin de kahveden toplanan adamlardan farksız olduğunu yazmıştık daha önce. Yani tabloda yeni bir şey yok o cepheden, karar çoktan verilmiş; “muhalefet susturulacak”!

Muhalif öğrencileri darbe sevdalılarıyla aynı kefeye sokarak tecrit etme, darbe çığırtkanlığıyla yaftalama çabalarının ne kadar sonuç getireceğini bilmiyorum. Sonuçta bu gençlerin gündeme bu kadar yerleşmesi biraz da konjonktürel bir durum. Genel olarak özellikle avrupada yükselen gençlik hareketiyle de bağlantısı var, bu ülke özelinde Wikileaks’ten sızan belgelerin gündemden izole edilmesiyle de. İktidar ‘faşizan’ bir şekilde her türlü muhalif sesi Ergenekon’la bağlantılayarak, ‘dayakla uslandırmaya çalışarak’ bastırabileceğini düşündüğü bir rüyaya yattı. Kişisel görüşüm; o zar bir gün hep yek gelir ama 2011 seçiminde değil, hatta sanırım seçimle de değil.

ODTÜ’de polisin arkadaşlarını şiddet kullanarak gözaltına almasından sonra öğrenciler hemen toplanıp tekrar dikildiler iktidar eliyle yönlendirilmiş zulmün karşısına. Üniversiteye giren ve öğrencileri darp eden, yaka paça sürükleyen polisi protesto etmek için polis barikatının önünde uzun eşek oynadılar ve haykırdılar; “birdirbir, iktidar yerin dibine gir”. Seçim öncesi nispeten ılıman, büyük toplumsal ihtilaflar üzerinde fazla durulmayan, sessiz sakin bir ülkeden oy almayı hesaplayan iktidarın, dikensiz gül bahçesi yaratma yolunda silah olarak polis şiddetini seçmesi en saf tanımıyla aptallıktır. Bu aptallığa düşenlerin akıbetini de elbet tarih yazacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder